Wahad³o matematyczneProgramWahad³o fizyczneWahad³o Foucaulta

WAHAD£O FOUCAULTA


Wahad³o Foucaulta - jest to wahad³o, które ma mo¿liwoœæ wahañ w dowolnej p³aszczyŸnie pionowej. Wahad³o Foucaulta dowodzi obrotu Ziemi. Nazwa wahad³a upamiêtnia jego wynalazcê, Jeana Bernarda Léona Foucaulta, który zademonstrowa³ je w 1851 w Panteonie w Pary¿u.

Dzia³anie


Poniewa¿ w tym wahadle wymagany jest d³ugi czas wahañ, by zaobserwowaæ zmianê p³aszczyzny wahañ, wahad³o powinno poruszaæ siê z ma³¹ prêdkoœci¹. By uzyskaæ dobre rezultaty ramiê wahad³a powinno byæ bardzo d³ugie, nawet kilkunastometrowe.
W dzia³aniu wahad³a ujawnia siê si³a Coriolisa. Je¿eli wahad³o puœciæ w ruch, to po pewnym czasie obserwator na Ziemi zauwa¿y, ¿e p³aszczyzna wahañ zmieni³a siê. Gdyby zbudowaæ wahad³o zdolne do wahañ przez 24 godziny i umieœciæ je na biegunie geograficznym Ziemi i puœciæ je w p³aszczyŸnie nieruchomej wzglêdem gwiazd, to zawieszenie wahad³a które jest na osi obrotu Ziemi nie zmieni p³aszczyzny drgañ wahad³a, dlatego w ci¹gu doby p³aszczyzna jego wahañ obróci siê wzglêdem obserwatora na Ziemi o 360°. Na mniejszych szerokoœciach geograficznych obrót bêdzie odpowiednio wolniejszy (proporcjonalnie do sinusa szerokoœci). Szybkoœæ obrotu p³aszczyzny wahañ zale¿y od szerokoœci geograficznej Ø i wynosi: 15°·sin(Ø) na godzinê.
Na równiku (Ø=0) wahad³o Foucaulta nie obraca siê.
Powa¿n¹ trudnoœæ stanowi wprawienie w ruch wahad³a w p³aszczyŸnie, która jest nieruchoma wzglêdem inercjalnego uk³adu odniesienia.
Obrót p³aszczyzny wahañ jest spowodowany ruchem obrotowym Ziemi wokó³ w³asnej osi. Gdyby Ziemia nie obraca³a siê, to jej powierzchnia by³aby inercjalnym uk³adem odniesienia. Ka¿de wahad³o zachowywa³oby wówczas kierunek p³aszczyzny wahañ, niezmienny wzglêdem Ziemi i gwiazd. Na wiruj¹cej Ziemi tak zachowa³oby siê jedynie wahad³o zawieszone na biegunie geograficznym: punkt zawieszenia, bêd¹c w osi obrotu, w istocie nie doznaje ruchu wirowego – ruch wahad³a nie jest w ¿aden sposób zak³ócany przez obrót planety. Wahad³o utrzymuje wiêc sta³y (w uk³a­dzie inercjalnym, czyli wzglêdem gwiazd) kierunek wahañ, a Ziemia krêci siê pod nim. Obserwator stoj¹cy na Ziemi i obracaj¹cy siê wraz z ni¹ widzi to tak, ¿e p³aszczyzna wahañ wykonuje pe³en obrót w ci¹gu jednej doby gwiazdowej (23h 56min 04s,09). W ka¿dym wahniêciu wahad³o nieznacznie skrêca, zbacza z prostej drogi. Zboczenie to odpowiada œciœle k¹towi, o jaki w ci¹gu tego wahniêcia obróci³a siê Ziemia. Poniewa¿ jednak stoj¹c na Ziemi nie odczuwamy jej wirowania, mo¿emy tê zmianê kierunku ruchu wahad³a zinter­pre­towaæ jako skutek dzia³ania pewnej bezŸród³owej si³y. To jest w³aœnie si³a Coriolisa, a ca³y efekt dowodzi nieinercjalnoœci uk³adu odniesienia zwi¹zanego z powierzchni¹ Ziemi, czyli – poœrednio – jej ruchu obrotowego.
Na mniejszych szerokoœciach geograficznych efekt jest s³abszy, poniewa¿ si³a Coriolisa jest zawsze prostopad³a do osi Ziemi, dzia³a wiêc w p³aszczyŸnie równole¿nikowej. Wskutek tego im mniejsza szerokoœæ geograficzna, tym kierunek si³y Coriolisa jest bli¿szy pionu. W miarê zbli¿ania siê do równika si³a ta ma wiêc coraz wiêksz¹ sk³adow¹ pionow¹ i coraz mniejsz¹ sk³adow¹ poziom¹. Sk³adowa pionowa jest jednak równo­wa¿ona przez naci¹g liny wahad³a (a w osta­tecznym rachunku przez reakcjê punktu zawieszenia – zobacz trzeci¹ zasadê dynamiki), zatem na ruch wahad³a ma wp³yw tylko niewielka sk³adowa pozioma. Na równiku sk³adowa pozioma zanika, i p³aszczyzna wahañ wahad³a Foucaulta nie obraca siê.
Wahad³o zawieszone poza osi¹ obrotu Ziemi (biegunem) obraca siê z czêstoœci¹:

gdzie:
Gdy amplituda drgañ jezt znacznie mniejsza od d³ugoœci wahad³a wzór ten przyjmuje postaæ:

Obecnie w Panteonie znajduje siê wahad³o, które demonstruje opisany efekt. Wahad³o wyposa¿one jest w odpowiednie urz¹dzenia, które napêdzaj¹ je, zapewniaj¹c sta³¹ amplitudê wahañ, przez co wahad³o mo¿e poruszaæ siê dowolnie d³ugo.

Wahad³a Foucaulta w Polsce


O tym, ¿e Ziemia obraca siê wokó³ swojej osi, mo¿emy siê przekonaæ tak¿e w Polsce. W Krakowie co czwartek odbywaj¹ siê demonstracje najd³u¿szego w Polsce wahad³a w Koœciele œw. Piotra i Paw³a. Wahad³o Foucaulta posiada m.in. Instytut Fizyki Uniwersytetu Miko³aja Kopernika (d³ugoœæ ramienia: 16 m, masa obci¹¿nika: 29 kg). Wahad³o Foucalta mo¿na zobaczyæ tak¿e wewn¹trz Wie¿y Radziejowskiego w Muzeum Miko³aja Kopernika we Fromborku , w Planetarium Œl¹skim w Chorzowie, Gdañsku w Politechnice Gdañskiej, Poznaniu w Collegium Physicum na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, w Warszawie, a od wrzeœnia 2005 doœwiadczenie to mo¿na obserwowaæ tak¿e w wie¿y Zamku Ksi¹¿¹t Pomorskich w Szczecinie, gdzie znajduje siê najciê¿szy w Polsce obci¹¿nik wa¿¹cy 76 kg.